CD Projekt RED przekracza próg 1.6 miliarda dolarów wartości
Facebook
Mateusz Zalewski Redaktor Prowadzący
15 lutego 2017

CD Projekt RED osiągnęło właśnie wartość rynkową sięgającą 1.6 miliarda dolarów, co czyni ją z miejsca jedną z najbardziej wartościowych firm w naszym kraju, ustawianą w notowaniach wyżej niż np. Tauron Polska Energia SA.

Ostatnie pół dekady, a zwłaszcza ostatnie 2 lata były dla CD Projektu naprawdę obfite. Wszystko za sprawą Wiedźmina 3: Dziki Gon, jego dodatków – Serca z Kamienia, Krew i Wino oraz internetowej grze Gwint, które podbiły serca milionów graczy na całym świecie. Na początku 2015 roku firma startowała z wartością około 17 złotych za akcję, a już na początku 2017 ich notowanie osiągnęło prawie 70 złotych za jeden udział.

Jak wskazuje forum NeoGAF, całkowita wartość akcji CD Projektu wynosi aktualnie około 1.6 miliarda dolarów, co czyni go jedną z największych firm w Polsce (znajduje się w pierwszej 15 najbardziej wartościowych spółek na giełdzie). Dla porównania – studio Capcom, odpowiedzialne za m.in. serię Resident Evil warte jest 1.38 miliarda dolarów.

Warto zaznaczyć, że jeszcze w lato 2016 notowania polskiej firmy sięgnęły 1 miliarda dolarów, a teraz, po niespełna pół roku, wartość ta została podwojona. To przede wszystkim zasługa dalej świetnie sprzedającego się Wiedźmina 3: Dziki Gon, oraz obu jego DLC.

Dla szerszego porównania:

  • Konami: 5.89 miliarda $
  • Square Enix: 3.52 miliarda $
  • Focus Home Interactive: 152 miliona $
  • Activision-Blizzard: 40.38 miliarda $

Żeby było jeszcze ciekawiej – Tauron Polska Energia SA, ogromny holding energetyczny zatrudniający ponad 25 tysięcy osób warty jest „jedynie” około 1.2 miliarda dolarów, czyli o 400 milionów mniej niż CD Projekt RED. Patrząc na te dane możemy być pewni, że jeżeli Cyberpunk 2077 okaże się tak samo wielkim sukcesem co Wiedźmin 3: Dziki Gon, to za kilka lat wartością swoich akcji polska firma porównywalna będzie do takich gigantów jak np. Square Enix. (Final Fantasy, Tomb Rider, Life is Strange, Deus Ex).

Pełny status finansowy CD Projekt RED poznamy 30 marca tego roku, kiedy firma ujawni własne, oficjalne dane.

Źródło: NeoGAF, PCgamer

Komentarze